Sokolnictw organizacje
W Polsce istnieją dwie organizacje zrzeszające sokolników z całego kraju. Są to działający w ramach Polskiego Związku Łowieckiego, Krajowy Klub Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych "GNIAZDO SOKOLNIKÓW" oraz niezależne Towarzystwo Miłośników Ptaków Drapieżnych i Sokolnictwa "Polski Zakon Sokolników". Aby zostać prawowitym członkiem pierwszej z wymienionych organizacji należy zdać egzaminy do PZŁ i zostać myśliwym (nie ma jednak obowiązku kupowania broni ani polowania z nią), a następnie pozytywnie zaliczyć egzamin wewnętrzny na sokolnika. Oba testy poprzedzone muszą być odpowiedniej długości stażem. W wypadku drugiej organizacji tj. "Polskiego Zakonu Sokolników" nie ma obowiązku bycia członkiem PZŁ, zaś wszelkie warunki jakie należy spełnić zostały podane na oficjalnej stronie tego Towarzystwa. Jednym z kryteriów jest ukończenie 16 roku życia - stanowi więc to dobrą alternatywę dla wielu młodych ludzi, którzy chcą stać się sokolnikami, a na razie ogranicza je wiek.
Niestety z dniem 31.03.2011 roku nastąpiło samorozwiązanie się Zakonu więc od 01.04.2011 znów w Polce istnieje tylko jedna organizacja zrzeszająca sokolników - Gniazdo Sokolników.
Zarząd Krajowego Klubu Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych "Gniazdo Sokolników"
Stacja Badawcza PZŁ
ul. Sokolnicza 12
62-055 Czempiń
tel. 061-282-65-63
http://www.gniazdosokolnikow.pl
Polski Związek Łowiecki - Zarząd Główny
Krajowy Klub Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych "Gniazdo Sokolników"
ul. Nowy Swiat 35
00-029 Warszawa
Sokolnictwo za granicą
Począwszy od roku 2008 myślę, że można powiedzieć iż w dziedzinie przepisów regulujących sokolnictwo dogoniliśmy zachodnich sąsiadów. Cieszy fakt iż sokolnictwo w Polsce jest legalne podobnie jak w innych krajach. A sytuacja w innych krajach przedstawia się następująco:
Niemcy
W tym kraju sokolnictwo działa bardzo prężnie. Największym klubem skupiającym niemieckich sokolników jest DFO ("Deutsche Falken Orden"). Inne kluby to ODF (Orden Deutscher Falkoniere) ) i Deutscher Falknerbund. Łącznie skupiają blisko 2000 sokolników.
Wielka Brytania
Tu istnieje kilkanaście klubów sokolniczych. Do głównych można zaliczyć: "British Falconers Club" oraz "Welsh Hawking Club". Duża ilość organizacji sokolniczych wymusiła powstanie jednego "centralnego" przedstawiciela, który prowadzi negocjacje z rządem, w Wielkiej Brytanii jest to "Hawk Board". W sumie szeroko pojmowanym sokolnictwem zajmuje się ponad 10.000 osób co stawia Wielką Brytanie na czele krajów europejskich.
USA
Tu jak zwykle wszystko zrobione jest z amerykańskim rozmachem. Istnieje całe mnóstwo organizacji sokolniczych, które skupiają się w NAFA (North American Falconry Associacion). Sokolnictwo jest tu jak najbardziej propagowanym sportem, choćby ze względu na wspomniany już wcześniej kontakt z przyrodą. Dozwolone jest odławianie ptakó drapieżnych z przyrody a młodzi adepci sokolnictwa muszą przejść przez cały szereg szkoleń łącznie z odłowieniem swojego pierwszego podopiecznego.
Czechy i Słowacja
Tutaj sokolników również jest więcej niż u nas. Na Słowacji wielu sokolników poluje z orłami organizując łowy w górskich terenach swojego kraju. Czesi co roku organizują bardzo popularne międzynarodowe łowy w miejscowości Opocno.
Dania
Trzymanie ptaków drapieżnych w niewoli jest dozwolone jednak zabrania się polowania z nimi. Można także bez problemów wwozić i wywozić takie ptaki poza granice tego kraju.
®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |